A leggyakoribb panaszok fogprotézis esetén
Prof. Dr. Vanja Vučićević Boras, PhD, fogorvos
A tény, hogy valaki fogprotézisre szorul, megrázó élmény elsősorban a nők számára. A protézisek között megkülönböztetünk teljes protéziseket (akril anyagúak), ill. a beteg meglévő egészséges fogaihoz rögzített részleges protéziseket (legtöbbször Wironit anyagúak).
A szájnyálkahártya elváltozásai miatt megjelenő két leggyakoribb megbetegedés a kemény szájpad gyulladása (palatitis), valamint a felfekvéses fekélyek (dekubitus).
A fogorvosok gyakran tanácsolják, hogy a protézist éjszakára is hagyja szájában a beteg. Ez az eljárás helytelen, mivel a protézis alatti szövet ilyenkor nem képes "helyreállni" a fogpótlás miatt. Egyes betegek esetében, akik protézisüket éjszakára is szájukban hagyják, gyakori a candida albicans gomba fertőzése, melynek előfordulása ugyan normális a szájüregben, azonban gyakran a kemény szájpad gyulladását palatitis eredményezheti. E gyulladás neve idegen szóval palatitis. Általában vörösséggel, néha azonban fájdalommal is jár. A problémát legtöbbször kéthetes gombaölőszeres (leggyakrabban géles vagy oldatos) kúrával kezelik, mindazonáltal rendkívül fontos, hogy a protézist éjszakára antiszeptikus oldatban tárolják. Ha a fogpótlást nem fertőtlenítik, akkor a szájpad gyulladása nem képes meggyógyulni. Egyes betegeknél a terápiát további két héttel meg kell hosszabbítani. Mivel a gomba beépül a szövetbe, ezért idővel kisméretű csomók keletkezhetnek a szájpad nyálkahártyáján. Ez az eset műtéti kezelést igényel.
A másik gyakori probléma a felfekvési fekélyek megjelenése a nyálkahártya protézis alatti részén, elsősorban az alsó fogmedernél. Ennek oka először is az, hogy a protézist nem megfelelően készítették el, ill. a protézis alatti csontfelszívódás miatt néhány év elteltével a protézis már nem illeszkedik megfelelően. A nyálkahártyán fájdalmas fekélyek keletkezhetnek, melyek miatt a beteg nem képes viselni a protézist. A problémát kéthetes kortikoszteroid-kúrával kezelik. A protézist mindenképpen megfelelően kell illeszteni, és szükség esetén alá kell tölteni.
Ha a fogprotézis már régi, akkor a továbbiakban nem szabad viselni. Ahogy a fekély meggyógyul, új protézist kell készíttetni. Fontos, hogy a kezelés alatt a fogpótlást a lehető legritkábban viseljék. Ha a fekély ez az eljárást követően sem gyógyul meg, akkor feltétlenül szövetmintát kell venni, annak érdekében, hogy ki lehessen zárni az esetleges szájüregi daganat lehetőségét.